Rozhovor pre TV Markíza
Royalista otvorene: Meghan sa na oslavu kráľovnej prišla cielene predvádzať
Jakub Abrahám stretol kráľovnú Alžbetu a odhalil zákulisie veľkolepých osláv.
Jakub Abrahám je vyštudovaný herec, ktorý však v priebehu rokov našiel svoju vášeň v niečom celkom inom. A hoci sa stále venuje divadlu a dabingu, etiketa a komentovanie britskej kráľovskej rodiny sú jeho srdcu najbližšie.
Jakubovi sa dokonca podarilo dostať sa na prestížne podujatie, ktorým žila celá Veľká Británia a vlastne celý svet. Kráľovná Alžbeta ll. dovŕšila 70 rokov od nástupu na trón. Royalista priblížil, ako oslavy v privátnej aréne na hrade Windsor prebiehali.
Jakub, čo pre teba znamená byť royalistom?
Znamená to pre mňa obdiv k monarchii ako k inštitúcii, úctu k panovníkovi, k tradícii a hodnotám. Panovník sa nevolí, nie je politik, titul sa dedí z generácie na generáciu. To je niečo obdivuhodné.
Ako a kedy si sa k tomu dostal?
Od malička som mal rád všetko, čo sa točilo okolo royal tematiky. Tým, že som sa neskôr začal venovať etikete, ktorá práve z kráľovských dvorov pramení, som sa prirodzene začal bližšie zaujímať aj o kráľovskú históriu, vzťahy v kráľovských rodinách a všetko okolo toho.
Odmietaš sa nechať titulovať slovom "odborník" na monarchiu. Ako je to s odborníkmi či komentátormi kráľovskej rodiny vo svete?
Nemám rád oslovenie odborník či expert, pokiaľ ide o kráľovskú rodinu. V našich končinách mi to príde prinajmenšom úsmevné. Absolvoval som rôzne master class u bývalého komorníka kráľovnej a princa Charlesa, ktorý by sa tak pokojne mohol označovať, ale nerobí to.
Byť komentátorom Royal family znamená, že sa v kráľovskej rodine orientujem, som zároveň jej obrovským fanúšikom a populizátorom, študujem všetko o nich na dennej báze a následne tie veci aj verejne komentujem. V štátoch, ktoré sú monarchiami, to nie je nič nezvyčajné, práve naopak. Na Slovensku budem pravdepodobne jediný.
Osobne si sa zúčastnil na oslavách, na ktoré bolo nesmierne ťažké kúpiť si lístok. Ako sa ti to podarilo?
Kúpil som ho len pár sekúnd po zverejnení, čo bolo ešte v septembri. Vypredali sa do pár minút, nebol čas váhať.
Videl si kráľovnú Alžbetu ll. naživo, čím sa ti splnil sen. Ako si spomínaš na tento zážitok?
Bol to pre mňa najväčší zážitok v živote. A nie iba pre mňa, ale určite aj pre všetkých naokolo, ktorí spolu so mnou sedeli v hľadisku. Vidieť Jej Veličenstvo, pre mňa najväčšiu svetovú osobnosť, z takej tesnej blízkosti, to sa nepodarí každý deň. Keď prechádzala okolo a mávala nám, bolo to mimoriadne emotívne.
Je niečo, čo ťa na oslavách prekvapilo?
Jedine v dobrom. Bolo až magické, že tesne pred začiatkom celej šou prestalo pršať a hneď ako zaznel z orchestra posledný tón, opäť začal lejak. Aj počasie bolo teda dokonale zariadené. Všetko bolo pripravené do poslednej bodky, čo sa potvrdilo aj pri oslavách, ktoré prišli potom. Ale prekvapilo ma aj to, že okrem iných umelcov prišiel aj Tom Cruise, ktorý tiež prišiel osobne zagratulovať kráľovnej.
Prezraď niečo z miesta diania, čo ľudia nemohli postrehnúť z médií.
Bolo tam cítiť skvelú energiu a lásku publika k panovníčke. My v hľadisku sme do poslednej chvíle nevedeli, či kráľovná vôbec príde. Až kým sa neobjavila jazdecká stráž a za ňou auto, v ktorom sedela. Pri jej príchode začala hrať známa hymna God Save The Queen a všetci v hľadisku sme sa postavili, čo bol veľký zážitok a všetkým sa nám zastavil dych. Tú obrovskú energiu, žiaľ, ľudia cez obrazovky cítiť nemohli.
Bolo pre divácke publikum potrebné dodržiavať dress code?
Očakáva sa, že na kráľovskú akciu a špeciálne pri príležitosti 70. výročia panovania kráľovnej, ľudia neprídu v teplákoch. Tým, že sa nevedelo, či naozaj príde, to mnohí poňali voľnejšie. Keď kráľovná prechádzala okolo nás a kývala nám, bolo by neuctivé, keby jej mával dav v kraťasoch a tielku. Odporúčaný bolo tmavý oblek pre pánov a šaty pre dámy.
Čo je podľa teba najväčší mýtus, ktorý panuje o kráľovnej?
Hovorí sa všeličo, už som sa stretol aj s tým, že si ľudia myslia, že kráľovná za svoju dlhovekosť vďačí "zázračným" injekciám, ktoré jej pravidelne aplikujú, alebo že v kabelke nosí zbraň, krv či parochňu. Ľudí to zaujíma a potom vznikajú aj podobné nezmysly. Napokon, veď tajomstvo je aj podstatou monarchie, priťahuje nás ten magický oblak okolo celej tej inštitúcie.
Robia aj členovia kráľovskej rodiny prešľapy v etikete?
Pochopiteľne, nie sú to stroje. Niektorí to robia aj vedome, napríklad princ William. Ten chodí vo väčšine prípadov v rozopnutom saku, čo by sa nemalo. Sako sa po správnosti rozopína len vtedy, keď sa muž posadí. William ho však má rozopnuté takmer vždy, čo robí podľa mňa zámerne, aby navodil neformálnu atmosféru. Chce tým dať ľuďom najavo, že je jedným z nich, je to jeho imidž. Podobne ako jeho otec princ Charles si rád v spoločnosti dáva ruku do vrecka. Všetko sa odvíja od situácie. To však nie sú ani tak prešľapy v etikete, ako skôr dobre premyslené gestá.
Ľudí fascinujú aj rozkošné deti princa Williama a vojvodkyne Kate, ktoré svojím správaním bavia svet. Ako vnímaš reakcie ich mamy?
Videli sme princa Louisa, ako robil grimasy a užíval si to. Viem si predstaviť, že rodičom stáli vlasy dupkom, ale zvládli to skvele. Nakoniec z toho v podstate ťažili, bolo to príjemné spestrenie osláv. Obzvlášť rozkošné bolo, ako mu prababička kráľovná ukazovala na balkóne paláca prelet lietadiel. Stále sú to deti, tak ako všetky iné, ktoré sa chcú zabávať.
Viacero celebrít malo to privilégium stretnúť sa s kráľovnou. Vnímaš, či sa správajú podľa protokolu? Ktorá celebrita to "prešvihla" najviac?
Stretli sa s ňou mnohé, napríklad Marylin Monroe. Celebrity si väčšinou robia svoj vlastný protokol a máloktoré dodržiavajú napríklad základné úklony. To sa síce oficiálne nevyžaduje, ale je to úcta voči kráľovnej. Pamätný bol moment, kedy Michelle Obama chytila kráľovnú okolo pása. Kráľovná to však zobrala s úsmevom a Michelle to opätovala.
Fiaskom bolo stretnutie s Donaldom Trumpom, ktorý absolútne nedodržal protokol. Išiel dopredu, zo zlej strany a nenechal kráľovnú vykročiť ako prvú. Tá zachraňovala situáciu, tak ho obchádzala. Americkí prezidenti majú vo všeobecnosti rezervy pri kráľovskom stretnutí. Napríklad Jackie Kennedy s prezidentom Kennedym to nezvládli už len v takej základnej veci, akou bolo oslovenie.
Panujú aj názory, že na trón by mal zasadnúť princ William a nie jeho otec Charles. Čo na to hovoríš?
Línia následníctva je jasne daná. Princ Charles je najdlhšie a najlepšie pripraveným čakateľom na trón. V iných krajinách sa takéto veci môžu diať, napríklad v Holandsku, ale v Británii to neprichádza do úvahy. Aj William si bude musieť počkať, hoci zrejme nie tak dlho ako jeho otec.
Princ Harry a Meghan Markle sa oficiálne vzdali úlohy pracujúcich členov kráľovskej rodiny. Aký je tvoj názor na nich a na toto rozhodnutie?
Vnímam to tak, že princ Harry to bude skôr či neskôr ľutovať. Vybral si ženu, ktorú miluje a nikto mu to v tom nebránil - kráľovná už vôbec nie. Nerozumiem jedine tomu, že si nevedeli nájsť agendu, v ktorej by našli zmysel. Mohli napríklad nadviazať na aktivity, ktoré boli pod patronátom princeznej Diany, tie boli veľmi zmysluplné.
Do veľkej miery za to môže Meghan, ktorá Harryho manipuluje. To sme už videli na rôznych fotkách či videách najmä z jej gest - ako ho drží a usmerňuje. Je cítiť, kto u nich velí. Myslím, že Harry bude časom ľutovať aj rôzne vyjadrenia, ktoré dali. Americké publikum je po týchto veciach lačné, ale už aj ich to postupne prestáva baviť.
Ako vnímaš správanie dvojice pred publikom? Pôsobili mimoriadne zohrato...
Meghan sa na oslavách zúčastnila aj preto, že sa chcela prísť predviesť - ukázať sa s kráľovnou, odfotiť sa s ňou. Vieme, že robí nový projekt, a tiež vieme, že nechodí nikam, kde by jej to neprinieslo úžitok.
Verejne sa riešilo, že pri príchode do katedrály na bohoslužbu sa držali za ruky. To malo pôsobiť, že sú po uši zamilovaní a zohratí. V skutočnosti z toho išiel obraz dvojice, ktorá chce na efekt ukázať svetu, že nič neľutujú, že ich rozhodnutie platí. Išlo z toho všetko, len nie úprimná emócia.
Myslíš, že týmto krokom narušili chod monarchie, ako ju poznáme? Dodá to odvahu ďalším členom kráľovských rodín, aby išli v Harryho šľapajach v "ceste za slobodou"?
Nemajme pocit, že kráľovská rodina žije ako v stredovekej zatvorenej klietke. Veď aj William si zobral ženu, ktorú chcel a fungujú bez problémov. On pochopil svoju úlohu a povinnosť. Robí to výborne a zároveň po svojom.
Len preto, že Harry sa povinností vzdal, neznamená to, že to teraz bude zvykom. V iných európskych kráľovských rodinách si ich členovia tiež vybrali partnerov, akých chceli, no povinností sa nezriekli. Tie majú nielen voči rodine, ale aj voči spoločnosti. Pojem "cesta slobodou" je zbabelosť. Byť členom kráľovskej rodiny znamená slúžiť a zároveň ide o privilégium, ktoré je potrebné si vážiť.
Vzťahy Meghan a Harryho s Williamom a Kate sú dlhodobo na bode mrazu. Nasvedčuje niečo tomu, že by sa to mohlo niekedy zmeniť?
Bratia medzi sebou určite komunikujú, nie je to úplne tak, že si nevedia prísť na meno. Ich vzťahy sa určite zmenia po tom, čo bude kráľom princ Charles a neskôr aj William. Na tom sa určite pracuje, no nik z nás presne nevie, ako je to zvnútra.
Mladší súrodenci v kráľovskej rodine bývajú občas problematickejší. Videli sme to aj pri kráľovnej a jej mladšej sestre Margaret, tiež jej dlho trvalo kým si našla to svoje miesto. Nie je to však nič, čo by sa nedalo vyriešiť. Obaja majú určite záujem vzťahy zlepšiť.
Celý rozhovor: https://www.markiza.sk/soubiz/2056296_royalista-otvorene-meghan-sa-na-oslavu-kralovnej-prisla-cielene-predvadzat